google.com, pub-2396589572820053, DIRECT, f08c47fec0942fa0
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/hendekdikmenkoyu/

BASINDA SİTEMİZ

SİTEMİZLE İLGİLİ BASINDA ÇIKAN HABERLEREKOVİTRİN  Haber  Müdürü  Kemal  Önder 'e İlgilerinden Dolayı  Köyümüz Adına Teşekür Ederiz. Ocak 2007

Bu haberi hazırlayan Hasan Çilingir Bey'e ve yayımlayan Zaman Gazetesine köyümüz adına teşekkür ederiz.

Bir tıkla memleket havası


 

Arama motorlarından herhangi birine girip “köyü” yazıldığında, ekrana yüzlerce köye ait internet adresi çıkıyor. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan köyler sitelerle tanıtılırken gurbette yaşayan insanlar da köyleriyle ilgili son haberleri, son fotoğrafları bu siteler aracılığıyla takip edebiliyor.

Türkiye’de, yeterince hizmet alamayan, kıyıda köşede kaldığı ve turizm açısından cazip olduğu düşünülen yüzlerce köy internet üzerinde kurulan web siteleriyle tanıtılıyor. İnternette köyleri için web siteleri oluşturan insanların bir-çoğu gurbette yaşıyor ve köye olan özlemlerini buradaki fotoğraflarla gideriyor.

İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeyle dünyanın küçük bir köye dönüştüğü sık sık söylenir. Dünya giderek küçülürken küçük yerleşim birimlerinden olan köyler de artık internete yerleşmeye başlıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki yüzlerce köy, internette kendini tanıtıyor. Son zamanlarda Türkiye’de internet sitesiyle tanıtılan köy sayısında patlama yaşanıyor. Kendi adlarıyla sitesi olan köylerin sayısı her geçen gün artarken, “Orada bir köy var uzakta” sözü geride kalıyor. Köyler için yapılan internet sitelerinin birçoğunu, doğup büyüdükleri topraklardan ayrılıp hayatını başka şehirlerde geçiren kişiler hazırlıyor. Hem köylerindeki güzellikleri tanıtmak hem de hasret gidermek için köyünün sitesini hazırlayan vatandaşların en büyük dileği, daha fazla sayıda insanın siteyi ziyaret etmesi.

Arama motorlarından herhangi birine girip “köyü” yazıldığında, ekrana yüzlerce köye ait internet adresi çıkıyor. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan köyler sitelerle tanıtılırken gurbette yaşayan insanlar da köyleriyle ilgili son haberleri, son fotoğrafları bu siteler aracılığıyla takip edebiliyor. Köyünü siteyle tanıtan vatandaşlardan biri de Yard. Doç. Dr. Sadettin Orhan. Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olan Yard. Doç. Dr. Orhan, Mersin’in Mut ilçesine bağlı Yalnızcabağ köyünü internete taşıdı. Yalnızcabağ’ın oldukça eskilere dayanan bir tarihi olduğunu aktaran Orhan, Türk değerlerinin savunucusu Karamanoğlu Beyliği’nin atası Nure Sofi’nin (Nureddin Sofu) mezarı ve türbesinin köylerinin yaylasında bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca Bizanslılardan kalma Balabolu şehir kalıntılarının da köyün yaylalarında olduğunu hatırlatıyor. Normal yollarla alamadıkları hizmeti, çağın en önemli tanıtım araçlarından olan interneti kullanarak almayı düşündüklerini söyleyen Sadettin Orhan, “Köyümüzü ses getirecek şekilde Türkiye kamuoyunda tanıtabilirsek, devlet yetkilileri de bunu dikkate alır ve gerekli hizmetler gelir diye düşündük. Bu bizim öncelikli hedefimizdi. İkinci olarak köyümüzün tanıtımını en iyi şekilde yapmayı hedefledik. Site köyümüzün tanıtımına çok fayda sağladı. Önemli arama motorlarında kaydımız oldu. Başta Almanya olmak üzere yurtiçi ve yurtdışından çok tebrik mesajı aldık. Araştırmacılar, sayfamızdaki Nure Sofi ile ilgili resimleri çalışmalarında kullandı.” diyor. Buna rağmen beklendiği kadar turistin gelmediğini ifade ediyor. Bunun sebebi, köyün ilçe merkezine 45 kilometre uzak olması ve yolunun asfalt olmayışı. Önceki yıllarda Almanya’dan, Bizans kalıntılarını araştırmak için araştırmacılar gelmiş. UNESCO’nun düzenlediği gezi vesilesiyle yabancı ve Türk çocuklardan oluşan bir kafile uğramış. Yalnızcabağ köyü sitesi, halen “www.yalnizcabagkoyu.8m.com” adresinde bulunuyor.

Kadir Kazın, Türkiye’deki ilk köy internet sitesini kendisinin oluşturduğu iddiasında. Kurduğu, Sakarya ili Hendek ilçesine bağlı Dikmen köyünün sitesi üç yıldır yayında. Dikmen için üç yıl önce bedava yerleri kullanarak site hazırlayan Kazın, “Bedava sitemiz tepki çekince, bir süre sonra isim hakkını alıp siteyi yeniledik ve yayın hayatına başladık. Üniversite öğretim görevlisi arkadaşlarımızın katkısıyla bugünlere geldik. Türkiye’de ilk köy internet sitesini biz yaptık, ondan sonra siteler hızla çoğaldı.” diyor. “www.hendekdikmenkoyu.com” adresinde bulunan sitelerinin köy için iyi bir tanıtım aracı olduğunu vurgulayan Kazın, “Bugünlerde, 20 Haziran’da köyümüzün yaylalarında yapılacak şenliklere hazırlanıyoruz.” diye konuşuyor.

Köylerine duydukları hasretlerini kameraya çektikleri görüntülerden ve yakınlarıyla telefonla görüşerek gidermeye çalışan Gümüşhane’nin Şiran ilçesine bağı Yukarı Kulaca köylüleri de “Gözden ırak olan gönülden ırak olmasın” diye bir internet sitesi kurmuş. Almanya’dan Mehmet Gül ile Ankara’dan müfettiş Mustafa Baki’nin kurduğu sitede, köy hakkında detaylı bilginin yanı sıra zengin bir fotoğraf arşivi var. Köyden vefat edenleri, evlenenleri www.yukarikulaca.com adresinden öğrenen Yukarı Kulacalılar yine bu adres üzerinden her yaz yapılan geleneksel şenliği organize ediyorlar.

                               

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.382232.5119
Euro34.402534.5404